در دو مقاله قبل درباره‌ی ویژگی‌های شخصیت متقاعدکننده یا همان شخصیت فروشنده‌ی حرفه‌ای صحبت کردیم.

با یکدیگر تا به این‌جا ۱۳ ویژگی شخصیت متقاعدکننده را بررسی نمودیم. در این مقاله باهم به جمع بندی پرداخته و تعداد این ویژگی ها را به عدد 20 میرسانیم.

 1. همیشه و در همه حال حقیقت را بگویید

مهم است که هرگز ویژگی و یا خدمتی که کالای ما نمی‌تواند، انجام دهد را به آن نسبت ندهیم. هرگز نباید ادعایی داشته باشیم که نتوانیم از پس آن بربیاییم. حتی اگر بتوانیم به نقطه‌ضعفی در کالایمان اشاره کنیم، می‌توانیم تأثیر بیشتری گذاشته و اعتماد مشتری‌مان را افزایش دهیم.

 1. فکرتان را تغییر دهید تا زندگی‌تان تغییر کند

دنیای بیرونی ما بازتابی از دنیای درون ماست. پس برای تغییر دنیا باید از درون خودمان شروع کنیم.

اگر می‌خواهیم زندگی شخصی، فروش و یا هرچیز دیگری را تغییر دهیم، باید از درون خود شروع کنیم. 14 ویژگی که در مقالات گذشته در مورد آن‌ها صحبت کردیم، در واقع راجع به همین موضوع بوده‌اند:

« ویژگی هایی را در درون خودمان ایجاد کنیم تا بتوانیم، اثرگذاری و فروش خود را افزایش دهیم. »

 1. کتاب بخوانید

با روزی نیم الی یک ساعت زودتر از خواب بیدار شدن و کتاب خواندن می‌توانید، هفته‌ای یک کتاب را تمام کنید. به همین روش در سال می‌توانید 50 کتاب را به اتمام برسانید. در ده سال شما بالغ‌بر 500 کتاب خوانده‌اید و از دیگر رقبای‌تان به‌اندازه 500 کتاب جلوتر هستید.هر کتاب باعث میشود، شما تجربیات شخصی دیگران را به طور کامل به خود انتقال دهید و با این روش شما به اندازه چند صد نفر تجربه در زندگی خود کسب خواهید کرد. این تجربیات قطعا کمک بسیار زیادی بر فروش و اثرگذاری شما خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  شبکه سازی در مدیریت – فواید و مزیت ها

خواندن برای مغز به همان اندازه مهم است که ورزش کردن برای تن. هرچه بیشتر کتاب بخوانیم، هوشیارتر و متفکرتر می‌شویم، دیدگاه‌های جدیدی پیدا می‌کنیم که بر فروشمان به‌طور کامل اثرگذار خواهد بود.

هرچه بیشتر کتاب بخوانیم، سریع‌تر به رأس حوزه فعالیت خود دست پیدا می‎کنیم.

 1. اولین سرمایه گذاری را بر روی خودتان انجام دهید

شواهد نشان می‌دهد، فروشنده‌ای که شخصاً حاضر نیست، با هزینه کردن برای کتاب و دوره‌های آموزشی روی خود سرمایه‌گذاری کند، در چنین بازار رقابتی هیچ‌گاه به موفقیت نخواهد رسید.

رید باکلی می‌گوید: «اگر پیوسته نیاموزید و مهارت‌های‌تان را به‌روز نکنید، جایی، کس دیگری این کار را می‌کند و چون شما با او روبه‌رو شدید، بازنده خواهید شد.»

به نوارهای آموزشی گوش دهید. فروشندگان حرفه‌ای به‌طور متوسط 1000 ساعت در سال در حال رانندگی هستند. به این فکر کنید که 1000 ساعت گوش دادن به نوار آموزشی چه تأثیر شگرفی بر روی کار شما خواهد گذاشت.

 1. سوالات جادوئی

دو سؤال هستند که با  پرسیدن آن‌ها از خودمان بعد از هر جلسه فروش می‌توانیم، به فروش خود کمک کرده و آن را  چندین برابر کنیم.

اولین سؤالی که باید از خودمان بعد از هر جلسه فروش بپرسیم، این است که:

«چه‌کاری را درست انجام دادم؟»

این سؤال توجه ما را به بهترین عملکردی که تاکنون داشته‌ایم جلب می‌کند. حتی اگر جلسه یا تماس برای فروش منجر به شکست شده باشد، باز هم برخی کارها را درست انجام داده‌ایم.

بیشتر بخوانید:  شخصیت متقاعدکننده - شخصیت کاریزماتیک (بخش اول)

می‌توانیم بنویسیم:

از نظر روانشناسی تیپ شخصیتی مشتری را یافتم.
بر اساس این شناخت رفتار کردم.
کاملاً به‌موقع به جلسه رسیدم.
لباس مناسبی پوشیده بودم.
این‌که با همراه رفته بودم، نکته‌ی مثبت و تأثیرگذاری بود.

و دیگر عملکردهای مثبتی که در پروسه فروش داشته‌ایم …

دومین سؤالی که باید از خودمان بپرسیم، این است که:

« چه‌کاری را دفعه بعد متفاوت انجام خواهم داد؟ »

این سؤال باعث می‌شود به نکاتی فکر کنیم که در جلسات بعدی عملکرد ما را افزایش می‌دهند. حتی اگر فرآیند فروش کاملاً عالی پیش رفته باشد.همچنین نکاتی وجود دارند که اگر به آن‌ها دقت کنیم، می‌توانیم تأثیرگذارتر باشیم و فروش بهتری داشته باشیم.

 1. عقاب باشید

باید دوستان و اشخاصی که با آنها معاشرت می‌کنید را به‌درستی انتخاب کنید.

«اگر پیوسته با بوقلمون‌ها دمخور باشید، نمی‌توانید با عقاب‌ها پرواز کنید.»

رفت‌وآمد خود را با افراد مثبت افزایش دهید، بیشتر با افرادی دمخور شوید که به‌جایی رسیده‌اند و یا خواهند رسید. کسانی که زندگی هدفمندی دارند. معاشرت با این اشخاص باعث می‌شود، که شما روحیه مثبت دریافت کنید و جاه‌طلبی خود را افزایش دهید.از اشخاص منفی پرهیز کنید. از کسانی‌که مرتب انتقاد می‌کنند و هر لحظه در حال غر زدن و شکایت کردن هستند دور بمانید.

 1. روش 100 تماس

هرگاه شغل جدیدی را شروع می‌کنید، از این روش که به آن «100 تماس» گفته می‌شود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  قانون شماره 6: خودمان، خانواده و گذشته مان را بپذیریم

این روش به این صورت است، که باید برنامه‌ریزی کنید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن با 100 مشتری بالقوه تماس بگیرید.

نگران نباشید که آیا این تماس‌ها منجر به فروش می‌شوند و یا خیر، صرفاً به این فکر کنید که می‌خواهید با 100 مشتری بالقوه در مورد کالا یا خدمات خود صحبت کنید. با شنیدن سؤالات، اعتراضات و نظرات آنها، مطالب بیشتری از کسانی یاد بگیرید، که چندین سال برای فروش آموزش‌دیده‌اند. چون شما دقیقاً می‌دانید که مشتری بالقوه چه نیازهایی دارد.

20+1 خود به خود، بفروشید

چون در 100 تماس اول توقعی از خود برای فروش ندارید و تلاشی برای فروش نمی‌کنید، بدون تلاش به شرایط فروش می‌رسید. با هر تماسی که می‌گیرید، اعتمادبه‌نفس، اطمینان و انرژی‌تان افزایش میابد. هر بار فروش باعث می‌شود که حس بهتری نسبت به خود و عملکردتان پیدا کنید و این خود باعث می‌شود که بیشتر بفروشید.

تا به اینجا در مورد 1+20 ویژگی اشخاص متقاعدکننده و یا فروشنده حرفه‌ای صحبت کردیم. در ادامه این سلسله مقالات، فرآیند فروش را بیشتر شرح می‌دهیم و متوجه می‌شویم که چرا شخصیت حرفه‌ای فروش این‌قدر اهمیت دارد.

یک دیدگاه
 • !£€!£
  نوشته شده در 15 خرداد, 1396 در 10:04 ب.ظ

  مختصر و مفید
  در نهایت باید بگم مجموعه این سه مقاله عالی بود

  پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید...