در رابطه با قانون ۹۰-۹۰ یکی از سؤالاتی که همیشه از من در سمینارها و شرکت‌ها می‌پرسند، این است که چرا همه مدرسین حوزه مذاکره و مهارت‌های ارتباطی آن‌قدر به چند دقیقه اول ملاقات و مذاکره تأکید دارند.
دلیل این تأکید زیاد چیزی جز اهمیت این موقعیت نیست.

طبق تحقیقات نشان داده‌شده، تمرکز مخاطب بر روی شما در ۹۰ ثانیه اول از همه بیشتر است. چه درفروش، مذاکره، برقراری ارتباط کاری همه و همه مخاطب شما ۹۰ درصد تصمیم خودش را در ۹۰ ثانیه اول ملاقات با شما می‌گیرد.

 

image-33

نمودار بالا نشان‌دهنده اندازه تمرکز مخاطب ما روی رفتار، کلام و در کل خود ماست. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، مخاطب در ۱۰ ثانیه اول ملاقات و یا صحبت چیزی حدود ۹۰ درصد تمرکزش را روی ما قرار داده است. این مقدار به‌مرورزمان کمتر و کمتر می‌شود. بعد از گذشت حدود ۲ دقیقه میزان تمرکز مخاطب ما به زیر ۲۵ درصد –یک چهارم تمرکز- می‌رسد؛ این یعنی بعد از ۲ دقیقه تنها کافی ست که خراب‌کاری عجیب و بزرگی نکنیم.

اگر در ۹۰ ثانیه اول مخاطبمان احساس و نظر مثبت و مناسبی نسبت به ما نداشته باشند تغییر نظر او بعدازاین زمان کار بسیار سختی است. چراکه او تصمیم خودش را گرفته است.

بیشتر بخوانید:  زبان بدن در ارتباط موثر

به همین دلیل همیشه و همه‌جا در آموزش مهارت‌های ارتباطی، تأکید خاصی بر روی برخورد اول -First Impression- داشته‌ایم.

از نحوه ایستادن ما، این‌که در چه موقعیتی هستیم، لباس ما، نحوه دست دادنمان تمام نکات کوچکی که به نظر کاملاً بی‌اهمیت به نظر می‌رسند، تا محتوای کلاممان و لحن ما، قانون ۹۰-۹۰ نشان می‌دهد که همه تأثیر به سزایی روی حس مخاطبمان از ما و درنهایت تصمیم‌گیری او دارد.

 

1 دیدگاه
 • مسعود زارعی
  نوشته شده در 1396 ,فروردین, 18 در 6:08 ب.ظ

  سلام
  با تشکر از مقاله‌ی خوبتان!
  اهمیت لحظات اولیه برخورد خیلی مهم است!
  ممنون از مقاله‌ی خوبتان!

  پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید...