زمانی در زندگی‌ام وجود داشت که بر شبکه سازی تمرکز نداشتم. اگرچه با فایده شبکه سازی در کسب و کار آشنا بودم، ولی از آن غافل بودم. اجازه داده بودم دیگران این کار را برای من انجام دهند. شرکا، وابستگان، دوستان. ولی چیزی که در گذر زمان یافتم این بود که توانایی ایجاد مناسبات و ایجاد پیوندهای با ماندگاری طولانی مدت از طریق شبکه سازی مؤثر در کسب و کار یک قابلیت واقعی است.

مسئله چیزهایی که می‌دانید نیست. قطعا دانسته‌های‌تان مهم هستند. ولی مهمتر از آن افرادی است که می‌شناسید. برای این‌که چرا افراد خاصی می‌توانند پیشرفت‌های زیادی در یک دوره بسیار کوتاه داشته باشند دلیلی وجود دارد. این بازیکنان قدرتمند شبکه سازی در کسب و کار با گرد‌ آوردن آدم‌های درست به حکمرانی مي‌پردازند.

شبکه سازی

شبکه سازی

به عنوان یک کارآفرین، اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که بر آن متمرکز شوید آن چیز این است که به یک شبکه ساز در کسب و کار خبره تبدیل شوید. ولی واقعیت این است که بسیاری از ما با این موضوع در چالش هستیم. این کار گاهی اوقاعت برای یک فرد درونگرا سخت خواهد بود. افراد درونگرا معمولا آدم بیرون نیستند. و گاها نمی توانند مانند یک حرفه‌ای واقعی شبکه‌سازی کنند. اما زمانی که به اهمیت آن آگاه شوند بیش از پیش در این عرصه فعالیت خواهند کرد.

یکی از بهترین شبکه سازهای دنیا جو پولیش است، کسی که بسیاری از مطرح ترین های کسب وکار او را در این حوزه سرشناس میدانند.

تیم فریس نویسنده کتاب هفته کاری ۴ ساعته که یکی از تأثیرگذارترین افراد در کسب و کار امروز است می‌گوید: «افراد زیادی را دیده ام که شبکه‌های خوبی داشته‌اند، ولی هیچ شبکه‌ای را بهتر از شبکه جو نیافتم. جو قطعا بهترین مشکل گشا در این زمینه است که من تا بحال دیده‌ام». برندن برچارد او را «ارتباط‌دارترین و با دقت‌ترین فرد این صنعت» می خواند در حالی‌که سر ریچارد برنسون می گوید: «او بسیار مصمم است و هرگز تسلیم نمی‌شود و قلب بزرگی دارد».

در این مقاله سعی کرده ام از بسیاری از آموزش ها و مقالات او استفاده کنم.

 

بیشتر بخوانید:  هنر برقراری ارتباط با هرکسی در هرجایی

 

چرا شبکه سازی در کسب و کار این‌قدر مهم است

پولیش کاملا بر این باور است که باید ارزشی به این دنیا افزود. با وجود این‌که بسیاری از افراد این موضوع را درک نمي‌کنند، این اثرگذارترین ارتباط برقرار کننده دنیا است که می‌داند چگونه نه تنها از سرنخ‌های کلامی و غیر کلامی برای کمک به درک و توضیح دیگران استفاده کند بلکه برای ایجاد پیشرفت‌های سریع و ایجاد سریع مناسبات به اصول معینی پایبند می‌ماند.

با توجه به این‌که بخش اعظمی از دنیا برای بهره‌وری شخصی در دسترس است، شبکه سازی واقعی با گرفتن اتفاق نمی‌افتد. بلکه این بخشش است که باعث شبکه سازی می‌شود. با وجود این‌که می‌توانیم صدها دلیل درباره علت اهمیت شبکه سازی خوب در کسب و کار مطرح کنیم، اساسا ۵ دلیل اصلی برای آن وجود دارد. اگر یکی از دوستان‌تان از جمله افرادی باشد که افراد زیادی را میشناسد، پس شما با اثرگذاری شبکه سازی در مقیاس انبوه آشنا هستید.

 

شبکه سازی

شبکه سازی

افرادی که به خوبی شبکه سازی در کسب و کار کرده‌اند به چیزهای مشخصی دسترسی دارند که دیگر افراد تنها خواب آن چیزها را می‌بینند. منظور من صرفا شناخت دیگران نیست. من درباره چیزهایی صحبت می‌کنم که آن‌قدر منحصر به فرد هستد که غالبا به عموم مردم عرضه نمی‌شوند. غذاها، سرگرمی‌ها، مشغولیت‌های گفتاری، ملاقات‌ها، سفرها، رویدادهای خصوصی، اکران خصوصی فیلم‌ها، افتتاحیه رستوران‌ها و غیره.

ولی کاربری شبکه سازی در کسب و کار چیزی فراتر از موارد به اصطلاح سطحی است. ما درباره توانایی اصلی برای پیشبرد ایده‌ها به واسطه‌ی گردآوری افراد مناسب و صحیح صحبت می‌کنیم. تصور کنید یک ایده عالی برای کسب و کاری به خصوص دارید و می‌توانید تلفن را بردارید و با چهار یا پنج نفر تماس بگیرید و به سرعت آن ایده را به واقعیت تبدیل کنید.

این موضوع بسیار فراتر از سرگرمی شناخت افراد است. من درباره توانایی تبدیل شبکه کسب و کاري‌تان به پول نقد صحبت می‌کنم. افکار ارزشمند هستند، ولی فکر درست در دستان یک فرد درست می‌تواند تفاوت بینظیر و فوق‌العاده‌ای ایجاد کند.

 

بیشتر بخوانید:  شبکه سازی چیست؟ چرا اهمیت دارد؟ چگونه انجام دهیم؟

 

شبکه سازی

شبکه سازی

۱. شما نمی‌توانید همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید

نباید انتظار داشته باشید همیشه به یک صورت رفتار کنید و همه کارها را به یک شیوه پیش ببرید. اگر فرد مناسبی برای انجام آن کار نمی‌شناسید یا نحوه تفویض اختیار به دیگران را بلد نیستید، احتمالا با چالش مواجه می‌شوید. شبکه سازهای تاثیرگذار در کسب و کار این نکته را می‌دانند و پذیرای آن هستند، به این ترتیب با دیگران همکاری می‌کنند تا در صورت نیاز به کمک، هزینه آن را از قبل پرداخت کرده باشند.

بیشتر بخوانید:  شبکه سازی موفق-نکاتی مهم

۲. ارجاعات و فرصت‌ها را افزایش دهید

پولیش می‌گوید در حالی‌که باید با گرایش بخشندگی به شبکه سازی در کسب و کار نزدیک شوید، آن‌چه غالبا رخ می‌دهد این است که شبکه سازی به ایجاد ارجاعات و فرصت‌های بیشتر در کسب و کارتان کمک می‌کند. این ماهیت بخشندگی بدون چشم داشت است که باعث ایجاد ارجاعات بیشتر و بیشتر میشود.

بیشتر بخوانید:  شبکه سازی در مدیریت، شبکه سازی و ارتباط موثر در کسب و کار

 

۳. در قدرت سازی و ایجاد تأثیر ماندگار به شما کمک می‌کند

وقتی با افراد بیشتری ملاقات می‌کنید و بر روابط کیفی نه کمی متمرکز می‌شوید به صورت طبیعی به مرور زمان قدرت سازی می‌کنید. و در عوض آن، تأثیر ماندگاری ایجاد می‌کنید. افراد شما را به عنوان یک برقرار کننده ارتباط به خاطر می‌سپارند و شما را در گستره‌ای از روابط بین فردی وارد می‌کنند و به دلیلی برای شکل گیری مشارکت تبدیل می‌شوید.

بیشتر بخوانید:  نطق آسانسوری یا سخنرانی آسانسوری چیست؟ چرا مهم است؟

 

۴. با یادگیری نحوه کمک به دیگران، عزت نفس تان را افزایش میدهید

کمک کردن به دیگران و اشتراک گذاری مؤثر زمان‌تان با دیگران موجب افزایش عزت نفس می‌شود. شما در نهایت در پایان روز احساس بهتری خواهید داشت، گویی تغییر ایجاد کرده‌اید. این احساس با کمک کردن به دیگران برای دستیابی به اهداف‌شان محقق خواهد شد. در عوض، آن‌ها در زمان نیاز دست یاری به سوی شما دراز خواهند کرد. شبکه سازی و کمک به دیگران نه تنها عزت نفس را افزایش میدهد بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس نیز میشود.

بیشتر بخوانید:  شبکه سازی انسانی-نبایدها و اشتباهات

 

۵. دوستی‌ها و پیوندهایی مادام‌العمر ایجاد میکند

برخی از قدرتمندترین پیوندها زمانی رخ می‌دهند که در فرآیند ارزش افزائی به زندگی دیگران مشغول هستید. این موضوع درباره افرادی که از مسیر خود خارج می‌شوند تا به دیگران کمک کنند و درد یا مشکلات آن‌ها را برطرف کنند چیزهای زیادی برای گفتن دارد.

چگونه ارتباطاتی «جادویی» بسازیم

به گفته پولیش ۱۰ راه برای ایجاد «ارتباطات جادویی» وجود دارد. این بخشی از فرمول شبکه سازی در بالاترین سطح است. اکثر مواردی که در فهرست او جای گرفته‌اند منطقی هستند. برخی از آن‌ها برخلاف مسیر حرکت جهان هستند. با این حال، هر یک از این مهارت‌ها برای اثربخش بودن فرمول کلی ضروری هستند. این موارد، وقتی به صورت مناسبی به یکدیگر ترکیب شوند به دستیابی به نتایج عالی کمک می‌کنند.

پولیش می‌گوید هر یک از این مهارت‌ها، حتی ساده‌ترین یا اصلی‌ترین آن‌ها، برای دستیابی به موفقیت واقعی در تلاش‌های‌تان برای مشارکت و شبکه سازی درکسب و کار لازم هستند. اگر در دنبال کردن هر یک از این‌ها با شکست مواجه شوید می‌تواند اثرات مخربی بر نتایج‌تان داشته باشد. از آن‌جا که کمبود یا فقدان یک مهارت می‌تواند تمام گام‌های مثبت‌تان را از بین ببرد این گام ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

۱. تمرکز بر کمک برای کاهش رنج دیگران

بهترین شبکه سازها در دنیا مانند پولیش، بر کاهش رنج دیگران تمرکز می‌کنند. بزرگترین نکته این است که در مورد آن دسته از مشکلات از طرف مقابل بپرسید که میتوانید آن ها را برطرف کنید. در واقع، سرچشمه هر کسب و کار موفقی در تمایل به رفع یک مشکل نهفته است، مشکلی که مصرف کننده آن راه حل با آن مواجه است. موفق‌ترین کسب و کارها بهترین کسب وکارها در رفع مشکلات است.

در شبکه سازی در کسب و کار نیز همین مورد صادق است. وقتی بر کمک به دیگران برای حل یک مشکل یا به نحوی کاهش درد آن‌ها تمرکز کنید، یک پیوند بلند مدت ایجاد مي‌کنید و این کمک و راه حل شما تا ابد در ذهن طرف مقابل باقی خواهد ماند. شما با ارزش افزائی به آرامی ولی قطعا، از یک پیوند و ارتباط به ارتباط بعدی دست پیدا می‌کنید، مردم شما را به عنوان فردی به یاد می‌سپارند که به شیوه‌ای بسیار مهم به کمک آن‌ها آمده بود.

قدرت واقعی در همین است. یکی از راه‌هایی که ریچارد برنسون، مؤسس Virgin empire، که توانست به صورت ماهرانه‌ای به شبکه‌سازی بپردازد این بود که وارد عمل شد و سعی کرد از رنج دیگران بکاهد. او این کار را هم در کسب و کارش و هم در روابط کسب و کاری‌اش انجام داد. این یک فاکتور واقعا تعیین کننده در موفقیت یک فرد است.

بیشتر بخوانید:  بیزینس کارت (کارت ویزیت) مهمترین ابزار شبکه سازی

 

۲. زمان، پول و انرژی‌تان را در روابط سرمایه‌گذاری کنید

آریانا هافینگتون که یکی از تأثیرگذارترین افراد با بیشترین ارتباطات رسانه‌ای در دنیا است ضرورت سرمایه‌گذاری زمان، پول و انرژی را در روابط انسانی درک کرده است. در حالی‌که اکثر مردم آماده گرفتن هستند، تجار دارای شبکه گسترده به دنبال بخشش هستند.

ممکن است از نظر بسیاری از افراد خلاف عقل به نظر برسد. من نیز خیلی قبل‌تر این‌گونه فکر می‌کردم. ولی زیبایی که در بخشش وجود دارد واقعی است. نه تنها ارزش کارمایی (karma) در آن وجود دارد، بلکه به سادگی احساس خوبی ایجاد می‌کند. یاد بگیرید از اهمیت مطلق بخشش چیزی که متعلق به خودتان است به دیگران لذت ببرید و آن را ارج بنهید و شاهد وقوع چیزهای خوبی باشید.

۳. انرژی بخش باشید نه انرژی آشام

وقتی سراغ دیگران را می‌گیرید چه حسی به آن‌ها دست می‌دهد؟ آیا به سرعت پیام‌تان را پاسخ می‌گویند یا شما را نادیده می‌گیرند؟ تفاوت این‌ها بسیار زیاد است. آن دسته از افرادی که انرژی بخش هستند همیشه برای دیگران در صدر هستند و اولویت دارند. ولی آن‌هایی که انرژی آشام هستند نه.

غالبا به گوش‌تان می‌رسد که تونی رابینز درباره انرژی بخش بودن صحبت می‌کند. او به عنوان یک اینفلوئنسر و شبکه ساز دقیقا بر انرژی که به دنیا ساتع می کنید متمرکز شده است. درباره حساس بودن و همسو شدن با انرژی که به دنیا ساتع می‌کنید چیزهای زیادی می‌توان گفت. مردم به این موضوع اهمیت می‌دهند پس آگاه بودن از آن مهم است. و به دیگران انرژی بدهید و انرژی بخش باشید.

۴. ارزش زیادی برای زندگی دیگران قائل باشید

من همیشه به ارزش زائی زیاد معتقد بوده‌ام. در حوزه کسب و کار نیز، خواه به شبکه سازی مشغول باشید یا فروش محصول یا ارائه خدمات و غیره، مجبور به ارزش‌زائی هستید. بدون انجام این کار، به جایی نخواهید رسید. چیزهای خاص و جادویی در ارزش‌زائی وجود دارد. تعداد کمی از افراد این کار را انجام می‌دهند. ولی وقتی این کار را انجام دهند، درب‌هایی گشوده می‌شوند که پیش از آن باز نبوده‌اند.

پیتر دیاماندیش از بنیاد جایزه X و بنیانگذار مشترک دانشگاه Singularity و نویسنده کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز به شدت معتقد است که ارزش افزایی بسیار ارزشمند است. او غالبا این گونه می‌گوید که مردم می‌توانند با کاربست این قانون به تنهایی به نتایج اعجاب انگیزی دست پیدا کنند. این تقریبا همان چیزی است که به موفقیت او و رسیدن به این سطح بالا کمک کرده است. این موضوع در میان شبکه‌سازهای کسب و کاری برتر و کارآفرینان سرتاسر جهان دیده شده است.

۵. مفید باشید، قدردانی کنید و حضور مردم را در کنارتان همیشگی تلقی نکنید

فرقی نمی کند در چه صنعتی مشغول به فعالیت هستید، همیشه با افراد کم هوش، بی ادب و متمرد مواجه مي‌شوید. با این حال، بازتاب شما نیست. بلکه تنها بازتاب شخصیت آن‌ها است. ولی می‌توان از آن درس گرفت. نسبت به هر فرصتی که برای‌تان ایجاد می‌شود مفید و قدردان ظاهر شوید و حضور افراد را همیشگی تلقی نکنید. این مسئله در دنیای کسب و کار همچون زندگی شخصی‌تان نمود زیادی دارد. ما همیشه افراد را همیشگی می‌بینیم.

غالبا صحبت‌های دیموند جان مؤسس و مدیر عامل اجرایی FUBU و سرمایه‌گذار مجموعه Shark Tank به گوش‌تان خورده است که می‌گوید افراد حاضر در پیرامون‌تان را همیشگی و دائمی تلقی نکنید. نادیده گرفتن یک نفر و زمان نگذاشتن برای او به این دلیل که هیچ در زندگی یا کسب و کارتان ندارد کار ساده‌ای است. ولی این یک اشتباه بزرگ است. جان مي گوید بهتر است فارغ از تمام این‌ها به دیگران کمک کنید و همیشه مفید و قدردان باشید.

۶. با دیگران به گونه‌ای رفتار کنید که دوست دارید با خودتان رفتار کنند

مهم است که از نحوه برخوردتان با دیگران آگاه باشید. اگر نمی‌خواهید دیگران رفتار نامناسبی با شما داشته باشند پس چرا خودتان با دیگران اینگونه رفتار می‌کنید؟ اصلا منطقی نیست. مهربان باشید، حتی با کسانی که نمی‌شناسید. این کار چیزهای زیادی را درباره شما به عنوان یک موجود زنده نشان می‌دهد. صرفا برای یک کسب و کار خوب نیست. بلکه بخش مهم و حیاتی از یک زندگی خوب است.

یکی از کسانی که در این مورد زیاد صحبت کرده است شپ گوردون است. او تهیه کننده هالیوود است. مایک میرز او را بهترین شخصی می‌نامد که تا کنون دیده است. او به شدت به کسب و کار رئوفانه معتقد است و مطمئنا برای موفقیت‌های او دلیلی وجود دارد. همیشه به خاطر داشته باشید که احساسات دیگران را در نظر بگیرید. این کار بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید:  آموزش فروش: چگونه سرنخ فروش ایجاد کنیم؟

 

۷. یاد بگیرید حتی به روش‌های بسیار کوچک از دیگران قدردانی کنید

نادیده گرفتن کار مهربانانه‌ای که برای شما انجام گرفته است کار واقعا ساده‌ای است. به خصوص وقتی به دریافت این گونه کارها که به جای شما انجام شده‌اند عادت کنید. موضوع درباره کار مهربانانه یا هر چیز دیگری نیست که به نفع شما انجام شده است. بلکه موضوع قدردانی کردن از آن کار است.

وقتی شخصی به سراغ شما  می‌آید تا به شما کمک کند یاد بگیرید از او قدردانی کنید. به دنبال چیزهای منفی نباشید. بر مثبت‌ها تمرکز کنید. کریس اندرسون، بنیانگذار TED talk کل دوران زندگی خود را بر یادگیری قدردانی کردن از دیگران گذاشت. به خاطر این سطح عمیق قدردانی از دنیا و مردم دنیا است که توانسته است به این سطح بالا از موفقیت دست پیدا کند. امروز، این TED Talks است که مبنای این تفکر را فراهم کرده است – “ایده‌ها ارزش پخش شدن را دارند”.

۸. برقراری ارتباط روزانه با افراد را به یک عادت تبدیل کنید

عادت‌ها بخش عمده‌ای از زندگی ما را تشکیل می‌دهند. آن‌ها بخش بزرگی از عادت‌های‌مان را نیز شکل می‌دهند. چندین مطالعه  که در این زمینه انجام شدند به تأیید نقش اساسی عادت‌ها در زندگی‌مان پرداختند. لازم است عادت برقرار کردن ارتباط به صورت روزانه با دیگران را در خودتان ایجاد کنید نه این‌که هر از گاهی و به صورت اتفاقی این کار را انجام دهید. هر زمان که ممکن است با دیگران ارتباط برقرار کنید و بررسی کنید چه افرادی را می‌توانید به یکدیگر معرفی کنید.

ماری فورلئو یک مربی زندگی و میزبان MarieTV، یک برنامه تلویزیونی هفتگی که برنامه جایزه شده است، درباره اهداف، وارد عمل شدن و قدرت عادت‌های روزانه‌تان صحبت می‌کند. فورلئو می‌گوید باید به سرچشمه برخی بهترین روابط کسب و کاری زندگی‌تان فکر کنید و در گرد هم آوردن افراد در دنیای کسب و کار، خود واقعی‌تان باشید و به چیزی که نیستید وانمود نکنید. انجام دادن این کار به صورت روزانه بسیار مهم است ولی این عادت زمانی مؤثر است که با میل واقعی برای کمک به دیگران همراه باشد.

۹. تا جایی که می‌توانید ارتباطات نزدیک و حضوری برقرار کنید

گری واینرچاک به عنوان یک شخص موفق و محبوب، ضرورت ارتباط نزدیک رو در رو را درک کرده است. این امر به چه معنی است؟ خب، اگر نتوانید یک شخص را حضوری ببینید، پس تا حد ممکن از روش‌های صوتی و تصویری استفاده کنید، ولی پیام‌ها را شخصی سازی کنید. یک پیام عمومی یا قدیمی ارسال نکنید.

مهم است که این موضوع را به خاطر بسپارید و آن را رعایت کنید.مطمئنا به صورت مجازی یا دیجیتال می توانید به افراد دسترسی پیدا کنید، ولی این کار را شخصی و حضوری کنید. اگر لحن و مخاطب یک پیام شخص دیگری است آن پیام را برای شخص دیگری ارسال نکنید. وقتی دیگران به سراغ شما می‌آیند شما نیز وقت بگذارید و در صورت امکان به سراغ آن‌ها بروید. کسی را که واقعا می‌خواهد با شما ارتباط برقرار کند را نادیده نگیرید.

۱۰. نسبت به نتایج علت و معلولی بلند مدت اقدامات‌تان آگاه باشید

آدام گرانت نویسنده کتاب نوآفرینی: افراد ناهمرنگ چگونه دنیا را تغییر می‌دهند

(Originals: How Non-Conformists Move The World) می‌گوید شبکه سازی که صرفا به خاطر شبکه سازی باشد نتیجه‌ای ندارد. شبکه شما نباید از افرادی تشکیل شده باشد که تنها در زمان نیاز به سراغ‌شان می‌روید. باید بدانید و اگاه باشید که اگر در کسب و کارتان این‌گونه شبکه سازی می‌کنید، ممکن است به عقب‌گردتان منجر شود.

با این حال، همه چیز در روابط سودمند متقابل نیز خلاصه نمی‌شود. با وجود این‌که وقتی روی کسب و کار و به شهرت رسیدن‌تان کار می‌کنید ارزش افزایی بسیار کمک‌رسان است، پولیش می‌گوید که موفقیت شما چندین برابر می‌شود و شاهد اثربخش‌تر شدن تلاش‌های‌تان خواهید بود.

بیشتر بخوانید:  سه تاکتیک ضربتی متقاعدسازی که «بله» را از مشتری میگیرند...

 

 

منابعی که در این مقاله از آنها بهره برده ام:

  1. کتاب سیاه، نوشته جفری گیتومر
  2. کتاب شبکه سازی در کسب و کار، نوشته دکتر احمد روستا
  3. کتاب تاثیر نوشته رابرت بی سیالدینی
  4. کتاب آیین دوست یابی، دیل کارنگی
  5. thebalance.com
  6. www.entrepreneur.com
  7. www.hbr.org
1 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...