تعریف شبکه سازی در مدیریت:

شبکه‌سازی در مدیریت فرآیند ایجاد رابطه دو طرفه‌ای سودمند با دیگر مدیران کسب‌وکار، مشتریان بالقوه و مشتریان اصلی ما است.

هدف اولیه شبکه‌سازی در مدیریت این است که کسب‌وکار خودمان را به دیگران معرفی کنیم، به امید اینکه بتوانیم آنها را به مشتریانمان تبدیل کنیم. حال ممکن است این مشتریان در ابعاد یک شرکت (B2B) باشند و یا به‌اندازه یک مصرف‌کننده خانگی (B2C).

برای مطالعه بیشتر در مورد شبکه سازی پیشنهاد می‌کنم مقاله شبکه سازی چیست؟ را مطالعه کنید.

 

فواید شبکه سازی در مدیریت:

ارتباطات جدید و ارجاعات:

بدیهی‌ترین فایده شبکه‌سازی این است که با این کار می‌توانیم ارتباطمان را با مشتریانمان حفظ کنیم و یا حتی با استفاده از معرفی‌های آنها با مشتریان بالقوه بیشتری ارتباط برقرار کنیم.

شبکه‌سازی در مدیریت همچنین می‌تواند ما را به تشخیص فرصت‌های مشارکت، سرمایه‌گذاری مشترک و یا زمینه‌های مختلف گسترش کسب‌وکار ما هدایت کند.

دیده شدن:

برای حفظ روابط تجاری خود، باید با مشتریان بالقوه و شرکای تجاری خود به‌صورت مرتب دیدار کنید و ارتباط خود را مستمر حفظ کنید. برگزاری ناهارهای کاری و یا دیگر رویدادهای ویژگی‌های شخصی ما را تقویت می‌کند و باعث می‌شود ما به‌عنوان شخصیتی قدرتمند شناخته شویم. حضور در رویدادهای شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط بیشتر باعث دیده شدن و به‌یادماندنی شدن ما می‌شود.

به‌روز ماندن:

در تجارت شرایط و بازار همیشه در حال تغییر است. مهم است بروز بمانیم و از تغییرات بازار هدفمان آگاه باشیم. همان‌طور که همه می‌دانیم «شناخت بازار» کلید توسعه یک برنامه بازاریابی موفق است. شرکت در سمینارها و جلسات و شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط با همکاران و هم‌صنفان به ما کمک می‌کند تا از آخرین تغییرات بازار مطلع باشیم و به‌روز بمانیم.

بیشتر بخوانید:  آموزش فروش: فروش چیست، فروشنده کیست؟

حل مسئله:

علاوه بر توسعه کسب‌وکارمان از طریق شبکه سازی، با حضور در رویدادها، شرکت در فرآیندها و ایجاد ارتباط با دیگران می‌توانیم راه‌حل‌هایی برای مسائل به وجود آمده درون کسب‌وکارمان پیدا کنیم. به‌عنوان ‌مثال ممکن است کسب‌وکار ما نیاز به یک حسابدار مجرب و یا یک وکیل قدرتمند داشته باشد. می‌توانیم به‌راحتی از طریق شبکه ارتباطی‌مان آن را پیدا کنیم. و یا حتی ممکن است کسب‌وکار ما برای پروژه‌ای نیاز به سرمایه‌گذاری داشته باشد. می‌توانیم به‌راحتی از طریق شبکه ارتباطی‌مان و با معرفی آن‌ها با سرمایه‌گذاری مناسب سر یک میز بنشینیم.

به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه:

شبکه سازی ایده‌آل باعث می‌شود تا دانش ما از طریق دیدگاه‌ها، نظرات و تجربیات دیگران گسترش یابد. اگر به‌طور مثال برنامه‌ای برای صادرات و یا واردات در کسب‌وکارمان داریم با شبکه سازی و ایجاد روابط ممکن است بتوانیم از دانش کسی که تجربیات بیشتری درزمینه بین‌الملل دارد استفاده کنیم. استفاده از دانش و تجربه دیگران قبل از اینکه در کاری سرمایه‌گذاری کنیم می‌تواند کمک زیادی در جلوگیری از ضررهای جبران‌ناپذیر کند.

ایجاد حس اعتماد و افزایش روحیه:

اکثر مدیران و کارآفرینان اشخاصی خوش‌بین، مثبت و باروحیه هستند. دیدار و ارتباط مستمر با چنین اشخاصی می‌تواند باعث افزایش روحیه و انرژی ما شود، مخصوصاً در شرایط سخت کسب‌وکار. اگر زیاد شخصی معاشرتی و اهل رفت‌وآمد نیستید، دیدن اشخاص جدید و شبکه سازی به صوت منظم می‌تواند اعتمادبه‌نفستان را افزایش دهد. با این روش ممکن است حتی شما ارتباطات شخصی زیادی برای خودتان برقرار کنید که بازهم منجر به افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود.

بیشتر بخوانید:  تکنیک های شخصیت خوانی - پل تایگر

 

هدف نهایی شبکه سازی در مدیریت افزایش درآمد و توسعه کسب‌وکارمان است، که همه روش‌های ذکرشده در بالا بر روی آن اثر چشمگیری می‌گذارند. فرقی نمی‌کند چه از طریق شبکه سازی با مشتریان بالقوه بیشتری ارتباط برقرار کنیم، و چه از طریق شبکه سازی برای مسائل به وجود آمده راه‌حل‌هایی پیدا کنیم درهرصورت به توسعه و رشد کسب‌وکارمان کمک کرده‌ایم.

 

شبکه سازی به روش قدیمی:

ملاقات با اشخاص و ایجاد رابطه به روش رودررو در عصر دیجیتال ممکن است کمی قدیمی به نظر برسد. اما هرکجا که ممکن باشد شما می‌بایست رودررو شبکه سازی کرده و ارتباط برقرار کنید.

شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، لینکدین، اینستاگرام  و تلگرام راه‌های بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با مشتریان و شرکای جدید تجاری است اما هیچ‌کدام نمی‌تواند جای ملاقات رودررو و برقراری ارتباط از نزدیک را بگیرد.

بااینکه در عصر دیجیتال هستیم ولی هنوز که هنوزِ است بسیاری از معاملات و کسب‌وکار محلی به روش سنتی و حضوری انجام می‌پذیرند. بهترین راه برای ایجاد ارتباط با کسب‌وکارهای محلی، صاحبان مشاغل و کارآفرینان حضور در گروه‌ها و گردهمایی‌های تجاری است.

 

شبکه سازی در گروه‌های تجاری:

بهترین و موفق‌ترین گروه‌های تجاری به‌صورتی کار می‌کنند که اعضا با یکدیگر تبادل اطلاعات و ایده می‌کنند؛ اعضا این گروه‌ها تلاش می‌کنند از یکدیگر پشتیبانی کنند.

بیشتر بخوانید:  شخصیت کاریزماتیک، آیا واقعا شخصیت ما در متقاعدسازی تاثیر دارد؟

مهم‌ترین مهارت برای شبکه سازی در مدیریت و ایجاد شبکه‌ای قدرتمند از روابط مهارت گوش دادن مؤثر است. تمرکز بر روی اینکه چگونه می‌توانیم به‌طرف مقابل کمک کنیم و به‌جای اینکه او چه کمکی به ما می‌تواند بکند اولین گام در شبکه سازی و ایجاد ارتباط مؤثر است.

اکثر شهرها و منطقه‌ها دارای گروه‌های تجاری هستند که در زمان‌های مقرری به دورهم جمع می‌شوند و از ایده‌ها  و تجارب یکدیگر استفاده می‌کنند. یکی از بهترین گروه‌های تجاری که می‌توانم به شما پیشنهاد کنم جلساتی است که اتاق بازرگانی به‌عنوان جلسات “هم‌فکر” برگزار می‌کند که ورود برای عموم آزاد است و یا اگر به دنبال جلساتی کمی تخصصی‌تر هستید به شما گروه میتاپس را معرفی می‌کنم.

 

 

برای مطالعه بیشتر در مورد شبکه سازی و نکاتی برای شبکه سازی هر چه بهتر در مدیریت پیشنهاد می‌مقاله شبکه سازی موفق را مطالعه کنید.

در مقالات بعدی به آماده سازی برای شبکه سازی اشاره خواهم کرد.

منابعی که در این مقاله از آنها بهره برده ام:

  1. کتاب سیاه، نوشته جفری گیتومر
  2. کتاب شبکه سازی در کسب و کار، نوشته دکتر احمد روستا
  3. کتاب تاثیر نوشته رابرت بی سیالدینی
  4. کتاب آیین دوست یابی، دیل کارنگی
  5. thebalance.com
  6. www.entrepreneur.com
  7. www.hbr.org
یک دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...