نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری)

نطق (سخنرانی)  آسانسوری چیست؟

برای تعریف نطق (سخنرانی) آسانسوری اجازه دهید برایتان یک داستان بگویم:

فکر کنید ایده و یا کار بسیار مهمی دارید که میخواهید آن را با یک مدیر بزرگ که سرش بسیار شلوغ است مطرح کنید (به عنوان مثال بیل گیتس). در کنفرانسی او را میبینید و عزمتان را جزم می کنید تا ایده تان را با او در میان بگذارید.

آیا مستقیم به سراغ او رفته شروع میکنید در مورد بیزینس مدل و بیزینس پلن ایده تان با او صحبت می کنید؟

فکر می کنید در یک کنفرانس بزرگ چقدر وقت دارید تا با بیل گیتس صحبت کنید؟

بله درست است، زمان بسیار کمی (در حد کمتر از یک دقیقه) دارید تا با او صحبت کنید. پس باید از نطق آسانسوری  استفاده کنید.

نطق آسانسوری و یا سخنرانی آسانسوری یک معرفی کوتاه از شما، کسب و کارتان، خدمت یا محصولی است که ارائه می‌دهید و غالبا در شبکه سازی رو در رو (برعکس شبکه سازی آنلاین) مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای صاحبین کسب وکارهای کوچک، نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) ابزاری ساده اما کاربردی و ارزشمند است.

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) همان طور که از نامش مشخص است باید کوتاه باشد، به اندازه مدت زمانی که در آسانسور می‌گذرانید!

طول مدت این نطق می‌تواند متغیر و متفاوت باشد اما بهتر است کمتر از دو دقیقه و در حالت ایده‌آل حتی کمتر از یک دقیقه طول بکشد. بهتر است صحبتتان بین 150 تا 250 واژه داشته باشد.

چرا نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) اهمیت دارد؟

آیا واقعا نیاز است که به دلیل اهمیت آن اشاره کنیم؟

همین که در زمانی بسیار اندک بتوانیم با شخصی مهم شبکه سازی کنیم کافی نیست؟

به نظر شما دلیل مهمتری نیاز است؟

چگونه نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) موفقی داشته باشیم؟

در ادامه چند روش برای ساخت نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) را با یکدیگر بررسی میکنیم.

 

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری)

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری)

 

روش هفت مرحله ای سخنرانی آسانسوری:

اگر طبق هفت گامی که در ادامه برایتان می‌گویم پیش بروید، می‌توانید یک نطق (سخنرانی) آسانسوری موثر، کارامد و قدرتمند بنویسید:

گام اول: خودتان را معرفی کنید.

یک جمله در مورد خودتان و اینکه چه کسی هستید بنویسید.

مثال:

” من صاحب کسب و کاری هستم که به مجموعه ها مشاوره میدهد.”

گام دوم: خودتان را توصیف کنید.

به عنوان راهنما می‌توانید از فهرست کالاها و خدماتتان و همینطور بیانیه ماموریت شرکتتان استفاده کنید و در یک یا دو جمله توضیح دهید که هر روز چه کارهایی انجام می‌دهید.

مثال:

” من برای تشکیل تیم، سپردن مسئولیت به دیگران به طور موثر و افزایش بهره وری، سوددهی و فروش بیشتر به صاحبین کسب و کار،  مشاوره می‌دهم.”

گام سوم: مشتریان/ مراجعه‌کنندگان ایده‌آل خود را معرفی کنید.

مخاطبان و مشتریان هدف در کسب و کارتان را در یک یا  دو جمله معرفی و توصیف کنید.

مثال:

“مراجعه‌کنندگان من غالبا صاحبان کسب و کارهای بزرگ پرمشغله‌ای هستند که برای رسیدن به اهدافشان در حال تلاش بسیار هستند. این افراد ارزش داشتن یک تیم را درک کرده و برای سپردن مسئولیت به دیگران آماده هستند اما دغدغه‌هایی مثل کنار گذاشتن کمالگرایی و ایده‌آل طلبی، پیدا کردن اعضای مناسب برای تشکیل تیم و سپردن مسئولیت به آنها برای اقدام موثر را دارند.”

گام چهارم: وجه تمایز خودتان و کسب و کارتان را توضیح دهید.

از مزیت رقابتی خود (unique selling proposition-USP) به عنوان راهنما استفاده کنید و یکی دو جمله در مورد آنچه شما را از دیگر رقبای کسب و کارتان متمایز می‌کند بگویید.

مثال:

” من برای کمک به مشتریانم موقعیت و جایگاه ویژه‌ای دارم به این دلیل که خود من هم با مشکل کمبود وقت مواجه یودم و به اهدافم نمی‌رسیدم. و نهایتا به این نتیجه رسیدم که هر کارآفرینی باید یک تیم خوب تشکیل دهد و برخی مسئولیتها را به آنها بسپارد و به تیمش اجازه تلاش و رشد دهد و مطمئن باشد که حتی در غیابش، تیم به سوی اهداف تعیین شده حرکت می‌کند.”

گام پنجم: توضیح دهید که اتفاق بعدی مورد انتظارتان چیست؟ (Call to Action)

در یکی دوجمله توضیح دهید که از مشتریان و مخاطبینتان انتظار دارید چه کاری انجام دهند.

مثال:

” علاقه دارم زمانی را به صحبت درمورد برخی چالشها و مشکلات تشکیل تیم اختصاص دهیم تا بفهمیم چگونه می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم.”

گام ششم: توجه مخاطبتان را جلب کنید.

بیشتر بخوانید:  دورکاری و شبکه سازی - دو موضوع متناقض؟؟

یک یا دو جمله برای جلب توجه مخاطبتان بگویید و او را درگیر آنچه می‌خواهید بگویید کنید.

مثال:

” تا بحال هیچ وقت احساس کرده‌اید که بخاطر کمبود وقت از اهدافتان عقب افتاده‌اید، هیچ وقت دلتان خواسته می‌توانستید خودتان را تکثیر کنید تا به کارهای عقب‌افتاده‌تان آنطور که دلتان می‌خواهد برسید.”

گام هفتم: جمع‌بندی کنید.

همه عباراتی که در گام‌های قبلی نطق (سخنرانی) آسانسوری به کار بردید را ترکیب کنید. گام ششم را در ابتدا به کار برید و جابجایی‌ها و ویرایش‌های لازم را انجام دهید تا به موثرترین و بهترین حالت نطق خود برسید.

مثال:

” تابحال هیچ وقت احساس کرده‌اید که بخاطر کمبود وقت از اهدافتان عقب افتاده‌اید، هیچ وقت دلتان خواسته می‌توانستید خودتان را تکثیر کنید تا به کارهای عقب‌افتاده‌تان آنطور که دلتان می‌خواهد برسید.”

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) کامل بدین شکل می‌شود:

” من با صاحبان کسب و کارهای کوچک پرمشغله‌ای کار می‌کنم که برای رسیدن به اهدافشان در حال تلاش بسیار هستند. این افراد ارزش داشتن یک تیم را درک کرده و برای سپردن مسئولیت به دیگران آماده هستند اما دغدغه‌هایی مثا کنار گذاشتن کمالگرایی و ایده‌آل طلبی، پیدا کردن اعضای مناسب برای تشکیل تیم و سپردن مسئولیتهایی به آنها برای اقدام موثر را دارند.”

” من برای تشکیل تیم، سپردن مسئولیت  به دیگران و افزایش بهره وری و سوددهی به صاحبین کسب و کاری که در انجام فعالیتهایشان با کمبود وقت مواجهند، مشاوره می‌دهم. من برای کمک به مشتریانم موقعیت و جایگاه ویژه‌ای دارم به این دلیل که من هم با مشکل کمبود وقت مواجه بودم و به اهدافم نمی‌رسیدم. و نهایتا به این نتیجه رسیدم که هر کارآفرینی باید یک تیم خوب تشکیل دهد و برخی مسئولیتها را به آنها بسپارد و به تیمش اجازه تلاش و رشد دهد و مطمئن باشد که حتی در غیابش، تیم به سوی اهداف تعیین شده حرکت می‌کند.”

” علاقه دارم زمانی را به صحبت درمورد برخی چالشها و مشکلات تشکیل تیم اختصاص دهیم تا بفهمیم چگونه می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم.”

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری)

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری)

فرمول سه بخشی کاراسیک (Karasik) برای سخنرانی آسانسوری:

بخش اول: با یک سوال نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) را شروع کنید سوالی با «آیا میدانید . . .» و سعی کنید با این سوال به لزوم استفاده از محصول و خدماتی که ارائه میدهید اشاره کنید و اینکه اگر محصول و خدمات شما نباشد چه اتفاقی می افتد. باز هم کار خودم را مثال خواهم زد : « آیا میدانید هزینه پیدا کردن یک مشتری جدید ده برابر هزینه حفظ یک مشتری قدیمی است؟»

بخش دوم: محصول و یا خدمات خود را توضیح دهید. سعی کنید با «آنچه من/ما انجام می‌دهم/می‌دهیم . . .»

مثال: « آنچه ما انجام میدهیم این است که با برندسازی کاری می کنیم تا مشتریانی وفادار برای برند و مجموعه شما به وجود آیند»

بخش سوم: توضیح دهید که چرا محصول و خدمات شما ارزشمند است پیشنهاد می کنم با جمله «به طوری که . . .» ادامه دهید.

مثال: به طوری که  مشتریان شما به دلیل اینکه از نظر احساسی حس بسیار خوبی به برند شما دارند نه تنها شما را ترک نخواهند کرد بلکه برای شما تبلیغات دهان به دهان می کنند و مشتریان شما را افزایش خواهند داد.

روش سه مرحله ای Wow, How, Now :

این روش یک روش سه مرحله ای دیگر برای ساخت نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) موثر است که برایتان توضیح خواهم داد.

این روش شباهت هایی با روش قبلی دارد اما به جرات می توانم بگویم بهترین روشی است که تا به حال برای سخنرانی آسانسوری پیدا کرده ام.

مرحله اول: Wow

در قسمت اول نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) شما می بایست جمله و یا گزاره ای را به کار ببرید که توجه مخاطبتان را جلب کند. این جمله میتواند تعجب آور، هیجان انگیز، شوکه کننده، جذاب و حتی در بعضی موارد گیج کننده باشد. مهم این است که این جمله اول سرنوشت نهایی نطق شما را تعیین می کند و باعث می شود تا مخاطب شما به ادامه صحبت های شما گوش دهد و یا بی توجه باشد.

ایده آل ترین حالت این است که جمله شما مختصر و خلاقانه باشد تا مخاطب توضیحات بیشتری از شما بخواهد. مثلا وقتی کسی از من بپرسد «چه کاری انجام میدهی؟» من (بسته به اینکه مخاطب من چه کسی است) خواهم گفت: «من آدم ها رو به آرزوهاشون میرسونم» و یا «من آدم ها رو پولدار میکنم».

بیشتر بخوانید:  قانون شماره 6: خودمان، خانواده و گذشته مان را بپذیریم

مرحله دوم: How

حال زمان آن است که همه چیز را روشن کنید و دلیل Wow را بگویید.

«شغل من برندسازی است و من به دیگران کمک می کنم تا کسب و کار خود را راه اندازی کنند و یا به شهرت برسند و شناخته شوند»

مرحله سوم: Now

در این قسمت شما باید داستان خودتان را به همراه یک دعوت به اقدام درست (Call to Action) بیاورید.

حواسمان باشد که هدف از نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) فروش و یا عقد قرارداد در همان لحظه نیست، هدف اصلی ایجاد علاقه کافی برای شنیدن ادامه صحبت های ما و همین طور فروش در قرار بعدی است.

«من در حال حاضر با شرکت X کار میکنیم و در حال راه اندازی پلتفرمی در صنعت گردشگری هستیم. اگر که علاقه مند باشید برای صحبت در مورد پروژه شما قرار جلسه ای را هماهنگ کنیم»

روش نه میم (Nine C’s):

این روش را در تحقیق در مورد نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) پیدا کردم، البته بیشتر از آن که روش باشد به ویژگی های نطق آسانسوری اشاره کرده. صحبت کردن در مورد آن خالی از لطف نخواهد بود.

مختصر  (Concise):

بدون کوچکترین کلمه اضافه ای به سراغ هدف اصلی نطق بروید.

مشخص (Clear):

توضیحات ما باید بسیار مشخص باشد به اندازه ای که کسی که هیچ اطلاعاتی در مورد کسب و کار ما ندارد هم متوجه شود.

محرک (Compelling):

در مورد مسائل و مشکلاتی که محصول یا خدمات شما حل می کند صحبت کنید و اینکه به اصطلاح چه دردی را درمان می کنید.

معتبر (Credible):

اگر که مدارک معتبری دارید از آن ها صحبت کنید (مثل در شرکت X کار می کنم، در روش قبل)

مفهوم (Conceptual):

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) باید مفهوم و مشخص باشد. فروشنده موفق کسی است که بتواند موضوعی را برای کودکی توضیح دهد و آن کودک کامل متوجه شده به اندازه ای که بتواند برای کودک دیگری آن را توضیح دهد. کاملا مفهوم توضیح دهید که چه کاری انجام خواهید داد و یا باید انجام داده شود. (اشاره به «دعوت به اقدام» در روش بالا)

معین (Concrete):

در مورد اینکه چه مزیت هایی را به همراه خود می آورید کاملا معین صحبت کنید.

مورد نظر مخاطب (Customized):

سعی کنید دقیقا در مورد دغدغه مخاطب و نیاز های او صحبت کنید. نه در مورد چیزهایی که مدنظر او نیست و یا او چیزی از آن نمی داند.

منسجم (Consistent):

این که شما چه کسی هستید، چه مساله ای را حل می کنید و چه مزیت هایی را با خود به همراه دارید باید همگی واقعی، در یک راستا و منسجم باشند.

محاوره ای (Conversational):

بزرگ ترین اشتباه شما این است که مصنوعی به نظر بیایید و جوری به نظر برسید که انگار آماتور هستید. راحت صحبت کنید شما در حال مکالمه هستید پس به گونه ای صحبت کنید که مصنوعی و تمرین شده به نظر نیاید.

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری)

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری)

نکاتی در مورد سخنرانی آسانسوری:

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) به معرفی شما و شکستن یخ در ابتدای آشنایی برای شبکه‌سازی کمک بسیار می‌کند. حتی می‌توانید از این نطق جهت شفاف‌سازی و توضیح و توصیف مشتریان و اهداف کسب وکارتان برای خودتان استفاده کنید و اعتماد به نفس بیشتری در این زمینه به دست آورید.

در نوشتن نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) این نکات را در نظر بگیرید تا به نتیجه بهتر و موثرتری برسید.

  1. پاسخ به سوال «کار شما دقیقا چیست؟»

مهم ترین سوالی که در نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) باید به آن پاسخ دهید این است که: «کار شما دقیقا چیست؟»

شما باید همیشه جوابی برای این سوال داشته باشید. پاسخ هایی متفاوت،

پاسخ هایی براساس محیطی که در آن قرار دارید (کنفرانس، سمینار آموزشی، جلسه و یا حتی مهمانی و جمع دوستانه)، پاسخ هایی بر اساس اشخاص و نیازهایشان. این سوال همیشه از شما پرسیده خواهد شد پس همیشه برای آن آماده باشید. پیشنهاد من به شما این است که حداقل 20 پاسخ متفاوت از قبل آماده داشته باشید.

اگر بخواهم مثالی برای نطق آسانسوری «کار شما دقیقا چیست؟» خودم بزنم برای اشخاص متفاوت بر اساس موقعیت آن ها در سازمان این گونه پاسخ خواهم داد:

اگر مخاطب من مدیر عامل باشد: «کار من افزایش بهره وری و ساخت تیمی با هماهنگی بالا با یکدیگر برای مجموعه شماست»

بیشتر بخوانید:  بیزینس کارت (کارت ویزیت) مهمترین ابزار شبکه سازی

اگر مخاطب من مدیر فروش باشد:« من کاری می کنم تا فروش برای تیم شما راحتتر شود و فروش مجموعه شما افزایش پیدا کند»

اگر مخاطب من مدیر مالی باشد: «من کاری می کنم  تا هزینه های مجموعه کاهش یابد تا بتوانید با حداقل هزینه نتایج بهتری داشته باشید».

تفاوتی ندارد همه این ها تعریف جزئی از فعالیت های شخصی است که در حوزه برندسازی و ارتباطات در برند فعالیت دارد. ما من سعی کرده ام پاسخی بر اساس نیازهای مخاطبم برای سوال «کار شما دقیقا چیست؟» داشته باشم.

  1. آن را کوتاه و شیرین نگه دارید.

به یک دلیل آن را نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) می‌نامند: برای اینکه بتوانید برای اولین بار به بهترین نحو ممکن روی مخاطبتان تاثیر بگذارید زمان بسیار کوتاهی در اختیار دارید بنابراین همانطور که در ابتدای مطلب گفتم برای این نطق حدود 1 دقیقه و بین 150 تا 250 واژه فرصت دارید.

  1. با نگاه نقادانه آن را ویرایش کنید.

یک نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) موثر مانند یک اثر هنری است و به عنوان یک هنرمند باید همیشه فکر کنید که این اثر هنوز هم جا برای پیشرفت و بهتر شدن دارد. با چنین نگاه منتقدی هر بار که نطقتان را ویرایش می‌کنید، بهتر و موثرتر می‌شود.

  1. کار و فعالیتتان را کاملا مفهوم و واضح توضیح دهید.

فرض کنید که مخاطبتان هیچ چیزی از نوع کار، خدماتی که ارائه می‌دهید و محصولاتی که می‌فروشید نمی‌داند. شما باید نطق آسانسوری خود را در مقابل هرکسی ایراد کنید و مطمئن شوید در پایان صحبتهایتان طرف مقابل کاملا متوجه کارتان باشد و آن را به خوبی درک کند. بنابراین تا جایی که می‌توانید دقیق و روشن صحبت کنید.

  1. مقابل آینه تمرین کنید.

نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) وقتی روی کاغذ نوشته شده تفاوت زیادی با زمانی که با صدای بلند گفته می‌شود دارد. بنابراین بعد از خواندن نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) در ذهنتان، آن را با صدای بلند هم بخوانید و سپس آن را جلوی آینه هم تمرین کنید تا زمانی که به نظرتان کامل و مناسب باشد. حتی می‌توانید آن را برای یک همکار یا دوست یا یکی از اعضای خانوادتان هم بگویید تا از ایده‌ها و نظرات آنها هم استفاده کنید.

  1. آن را حفظ و تمرین کنید.

وقتی در یک موقعیت واقعی قرار می‌گیرید دیگر نمی‌توانید تقلب کنید و نطقتان را از روی کاغذ بخوانید، بنابراین حفظ کردن آن ضروری است. چالشی که با آن روبرو هستید این است که بتوانید این متن حفظ شده را کاملا طبیعی و با لحن و بیان عادی بگویید و مثل ربات فقط تکرار نکنید. هرچقدر بیشتر تمرین کنید برایتان آسانتر می‌شود.

  1. علاقه خود را به کاری که انجام می‌دهید نشان دهید.

یک نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) خوب باید منحصربفرد باشد، در ذهن طرف مقابل بماند و طرف مقابل را برای ادامه مکالمه تشویق و درگیر کند. بنابراین علاقه خود را به آنچه که انجام می‌دهید در کلامتان به خوبی نشان دهید.

  1. چند ورژن مختلف از نطقتان آماده کنید.

اگر گام‌هایی که در ابتدای مطلب برایتان توضیح دادم را دنبال می‌کنید، به راحتی می‌توانید اطلاعات جدیدی  به نطقتان اضافه کنید تا کاملا مناسب مخاطبتان باشد. با ویرایش و کم و زیاد کردن اطلاعات می‌توانید چند ورژن مختلف از نطق آسانسوریتان در ذهن د اشته باشید و از آنها در بهترین حالت ممکن استفاده کنید.

  1. آنچه می‌خواهید اتفاق بیافتد را تعیین کنید.

همانند تمامی فعالیتها و اقدامات بازاریابی، در انتهای نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) نیز یک اقدام به عمل در نظر بگیرید. مشخص کنید که منتظر چه کار یا عملی در گام بعدی هستید. تعیین کنید که آیا می‌خواهید به طرف مقابلتان این فرصت را بدهید سوالاتش را از شما بپرسد، شما را به یکی از همکارانش معرفی کند یا زمانی را مشخص کند که با یکدیگر بیشتر صحبت کنید.

  1. میکروفون را به طرف مقابل بدهید.

بعد از بیان موفق نطق آسانسوریتان و زمانی که خیالتان راحت شد، طرف مقابلتان را فراموش نکنید و این نطق موفق را به یک مکالمه موفق تبدیل کنید و اجازه دهید که او هم وارد گفتگو شود و حتی نطق آسانسوری (سخنرانی آسانسوری) خود را برای شما بگوید.

منابع:

http://www.businessinsider.com

www.entrepreneur.com

www.cnbc.com

مقالات پیشنهادی مرتبط:

شبکه سازی چیست؟

نکاتی مهم در شبکه سازی موفق

مزایای شبکه سازی

شبکه سازی انسانی-نبایدها و اشتباهات

دیدگاه خود را ارسال کنید...