اگر می‌خواهید شبکه‌ای قدرتمند از روابط بسازید و به اصطلاح شبکه سازی موفق انجام دهید؛ به‌گونه‌ای که بتوانید از آن استفاده کنید و هر زمان در هرکجا بتوانید با یک تلفن کارهای موردنیاز را انجام دهید؛ حتماً نکات زیر را در ذهن داشته و سعی کنید آن‌ها را اجرایی کنید تا شبکه سازی موفقی داشته باشید:

شبکه سازی موفق با ایجاد ارتباط شروع و با ایجاد اعتماد به نقطه عطف خود می‌رسد اما شبکه سازی زمانی به موفقیت رسیده که اعضا شبکه ما برای ما تبلیغ کنند؛ یعنی ما را به شبکه ارتباطی خود متصل کنند.

اگر بیشتر پروژه‌ها و کارهایی را که در دست انجام دارید از طریق شبکه ارتباطی‌تان به شما معرفی‌شده است، شما شبکه‌ای قدرتمند از روابط دارید و یک شبکه سازی قدرتمند هستید.

پیشنهاد می‌کنم قبل از خواندن این مقاله، مقاله شبکه سازی چیست؟ را حتماً مطالعه کنید.

ده نکته برای شبکه سازی موفق:

 1. واقعی و معتبر باشید:

به یاد داشته باشید اصل شبکه سازی در مورد واقعی و معتبر بودن است. ایجاد اعتماد، اعتبار و اینکه راه‌هایی را پیدا کنیم تا بتوانیم به یکدیگر کمک کنیم مهم‌ترین هدف شبکه سازی است. باید این حس را به اشخاصی که با آن‌ها ارتباط داریم بدهیم که می‌خواهیم به یکدیگر کمک کنیم. این مدل ذهنی را داشته باشید که تنها با کمک کردن است که می‌توان روابط عمیق، اعتماد و اعتبار ایجاد کرد.

 

 1. برای شبکه سازی موفق هدف خود را قبل از حضور در جلسات مشخص کنید:

قبل از رفتن به جلسات و سمینارها هدف را برای خودتان مشخص کنید. با این کار شما به خودتان کمک می‌کنید تا گروه‌های بهتری را برای شبکه سازی انتخاب کنید. گروه‌هایی که به اهداف شما نزدیک‌تر هستند.

گاهی اوقات به جلساتی دعوت می‌شویم که یادگیری و مشارکت در فعالیت‌ها از شبکه سازی و ایجاد ارتباط مؤثر مهم‌تر است. پس باید هدفمان را قبل از حضور در جلسات، سمینارها و یا هرجایی که پتانسیل شبکه سازی وجود دارد مشخص کنیم.

بیشتر بخوانید:  تفاوتی ساده بین رویاپردازان و افراد موفق - استیو جابز

 

 1. برای شبکه سازی موفق همه را ببینید

در سمینارها، جلسات و کنگره‌ها در زمان استراحت اشخاص به‌صورت گروه‌هایی به دورهم جمع می‌شوند. تمامی گروه‌هایی که ذره‌ای نزدیکی به علایق و هدف شما دارند را ببینید. سعی کنید به تن و نحوه گفتگو افراد گروه با یکدیگر دقت کنید. ببینید که نگرش و مدل ذهنی افراد درون گروه به چه شکل است؟ آیا رهبری در گروه وجود دارد؟ سعی کنید قبل از تصمیم‌گیری، ورود به صحبت و سعی در شبکه سازی همه گروه‌ها را ببینید.

زیرا ممکن است شما وقت زیادی را برای گروهی بگذارید که ارتباطات درون آن گروه ارزش چندانی برای شما نداشته باشند.

 

 1. برای شبکه سازی موفق در فعالیت های داوطلبانه شرکت کنید

اگر در سمینار، کارگاه و یا جلسات فعالیتی به‌صورت داوطلبانه در معرض وقوع بود در آن شرکت کنید.

فعالیت‌های داوطلبانه در جمع به شما کمک می‌کند که بیشتر دیده شوید و این خود باعث جذب افراد به شما و شبکه سازی موفق می‌شود.

 

 1. در شبکه سازی از پرسش‌های باز استفاده کنید

این یعنی از پرسش‌ها که بیشتر از چه چیزی، چه کسی، چه زمان و چگونه بیشتر استفاده کنید تا پرسش‌هایی که یک پاسخ بله یا نه دارند.

به این پرسش‌ها، پرسش‌های باز گفته می‌شود. این نوع پرسش‌ها ذهن مخاطب را باز نگه‌داشته و او را به چالش می‌کشد و باعث می‌شود که او در صحبت بیشتر درگیر شود، علایق و نظراتش را بروز دهد. که اشراف پیدا کردن به علایق و نظرات مخاطب در شبکه سازی موفق از تأثیر بالایی برخوردار است.

 

 1. به‌عنوان یک منبع قدرتمند شبکه سازی موفق شناخته شوید

هنگامی‌که شما به‌عنوان منبعی قدرتمند شناخته شوید، در ذهن دیگران باقی می‌مانید. این باعث می‌شود که دیگران شمارا به یادآورند و برای پیشنهاد‌ها، ایده‌ها و معرفی دیگران به شما مراجعه کنند و با شما ارتباط برقرار کنند. درواقع قدرتمند ظاهر شدن باعث می‌شود که شما برای دیگران قابل‌مشاهده باشید.

بیشتر بخوانید:  شبکه سازی چیست؟ چرا اهمیت دارد؟ چگونه انجام دهیم؟

یک سؤال می‌پرسم و یک مثال برای شما می‌زنم

سمینار و یا یک کارگاه آموزشی را فرض کنید که در سطح استانداردی برگزار شده و سخنران از تسلط خیلی خوبی برخوردار است.

به نظر شما در این سمینار چه کسی بیشترین پیشنهادهای شغلی و بیشترین ارتباطات را دریافت می‌کند؟

بله جواب مشخص است: سخنران

فکر می‌کنید دلیل آن چیست؟

به همان دلیلی که در نکته بالا گفتم، او در جمع کارگاه و یا سمینار قدرتمندترین شخص به نظر می‌آید. پس همیشه بیشترین پیشنهادها را دریافت می‌کند.

روش‌های قدرتمند شناخته شدن آن‌قدرها دشوار نیستند در آینده در چند مقاله مفصل برای شما دوستان توضیح خواهم داد ولی در همین‌جا به چند نکته اشاره می‌کنم: سنگین ظاهر شوید، لباسی رسمی بپوشید، از پوشیدن رنگ‌های روشن و جیغ شدیداً خودداری کنید، محکم صحبت کنید و نظر خود را با قاطعیت بیان کنید و دیگران را به چالش بکشید، از عبارت «به نظر من …» استفاده کنید این نشان می‌دهد که صاحب‌نظر هستید.

منبعی قدرتمند در شبکه سازی موفق

 

 1. خودتان را بفروشید

یکی از مهم‌ترین موارد در شبکه سازی موفق داشتن مهارت پرزنت (معرفی) خود است. اگر که پرزنتی قدرتمند از خودمان ارائه دهیم به یادها می‌مانیم.

مهم است که قبل از جلسه به چند سؤال به‌صورت دقیق پاسخ دهیم (سعی کنید این سؤالات را بر روی کاغذ پاسخ دهید.)

من دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهم؟

اشخاص با چه فیلدهای کاری درون این جلسه حضور دارند؟

من دقیقاً چه‌کاری برای هرکدام از این اشخاص می‌توانم انجام دهم؟

مزیت من نسبت به دیگرکسانی که کاری مشابه با من دارند چیست؟

 

برای دریافت مراجعاتی مثبت از طرف شبکه ارتباطی‌مان لازم است که آن‌ها دقیقاً بدانند که برای چه چیزی به ما مراجعه کنند. و وقتی این سؤالات را برای خودمان پاسخ دهیم به‌راحتی می‌توانیم این پرسش‌ها را بدون مطرح‌شدن از طرف مخاطبمان پاسخ دهیم.

 1. درخواست خود را راحت مطرح کنید

مساله اینجاست که در زمان شبکه سازی ممکن است اغلب با این پرسش از طرف مخاطبمان مواجه شویم که: «چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟» و در آن لحظه هیچ پاسخ فوری به ذهنمان نمی‌رسد.

بیشتر بخوانید:  آموزش شبکه سازی در 5 دقیقه

باید قدرت بیان درخواست خود را داشته باشیم، قادر باشیم بگوییم به دنبال چه چیزی هستیم و دیگران چه کمکی می‌توانند به ما بکنند.

 

 1. سریع و موثر عمل کنید

وقتی به ما کاری ارجاع می‌شود مهم این است که آن کار را بدون نقص، سریع و مؤثر انجام دهیم. اعمال ما نسبت به خواسته‌ها و ارجاعات دیگران بر روی عملکرد آن‌ها در آینده اثرگذار خواهد بود. اگر که با احترام و مؤثر با کارهایی که به ما از طریق شبکه ارتباطی‌مان ارجاع می‌شوند برخورد کنیم قطعاً پیشنهاد‌های بهتری در آینده دریافت خواهیم کرد.

 

 1. تماس بگیرید

بعد از جلسه و یا سمینار باکسانی که می‌توانید برایشان کاری انجام دهید و یا بالعکس تماس بگیرید. به آنها بگویید که از ملاقاتشان خوشحال و از آشنایی با ایشان مفتخر شده‌اید. از افراد درون شبکه ارتباطی‌تان بخواهید که ملاقات دیگری با ایشان ترتیب دهید و در مورد منافع مشترک و ایده‌هایی که دارید صحبت کنید.

 

در مقالات بعدی در مورد مزیت‌های شبکه سازی بیشتر برایتان صحبت خواهم کرد.

 

 

پیشنهاد میکنم از مقالات مرتبط در این زمینه نیز استفاده کنید:

شبکه سازی چیست؟

مزایای شبکه سازی

شبکه سازی انسانی-نبایدها و اشتباهات

منابعی که در این مقاله از آنها بهره برده ام:

 1. کتاب سیاه، نوشته جفری گیتومر
 2. کتاب شبکه سازی در کسب و کار، نوشته دکتر احمد روستا
 3. کتاب تاثیر نوشته رابرت بی سیالدینی
 4. کتاب آیین دوست یابی، دیل کارنگی
 5. thebalance.com
 6. www.entrepreneur.com
 7. www.hbr.org
7 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...