یکی از مدل کسب و کارهایی که در چندسال گذشته بسیار پر رونق شده است دورکاریست ولی آیا با دورکاری باز هم میتوان شبکه سازی کرد؟

در این مقاله سعی کرده ام راهکارهای شبکه سازی برای اشخاصی که دورکاری میکنند قرار دهم تا از این فرصت برای کسب تجربه و همین طور رونق کسب و کار خود استفاده کنند.

شبکه‌سازی یک فعالیت تجاری، اجتماعی-اقتصادی است که توسط آن کسب‌وکارها و کارآفرینان برای ایجاد روابط تجاری و شناسایی، ایجاد و یا عمل بر فرصت‌های تجاری متعهد می‌شوند، اطلاعاتشان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و به دنبال شرکای بالقوه برای همکاری و سرمایه‌گذاری می‌گردند.

یکی از اهداف ضمنی شبکه‌سازی یا بهتر بگویم شبکه‌های تجاری ایجاد روابطی است که در آینده ممکن است برای ما فرصت‌های شغلی و یا پروژه‌هایی را به ارمغان آورد.

پیشنهاد میکنم برای مطالعه بیشتر به مقاله شبکه سازی چیست؟ مراجعه کنید.

فعالیتهای شبکه‌سازی سرگرم‌کننده و آموزنده است و به شما کمک می‌کند در کسب و کارتان رشد کنید.

امروزه شرکتها به دنبال پیدا کردن راه‌هایی هستند که بتوانند از استعدادها و توانایی‌هایی انسان‌های مختلف در هر جایی که ساکن هستند استفاده کنند و به همین دلیل دورکاری در حال رشد است. در نگاه اول این طور به نظر می‌رسد که دورکاری رویایی است که به تحقق پیوسته و برابر است با: رفت و آمد نداشتن، حواس کاملا جمع و متمرکز به کار، برنامه کاری منعطف و نهایتا فرار از یک زندگی روتین. و همه این مزایا واقعا در دورکاری وجود دارد!

اما در عین حال برای همه واضح و مشخص است که دورکاری، سبک زندگی خاص خود را دارد. در واقع وقتی کمی از این نوع کارکردن بگذرد متوجه می‌شوید در کنار این مزایا، مسائل ناخوشایندی هم وجود دارد.  یکی از آنها این است که هنگامی که به عنوان یک دورکار کار می‌کنید، پیدا کردن افرادی که در حیطه شغلی شما فعالیت دارند هم کار سختی است چه برسد به اینکه بخواهید با آنها یک شبکه کاری بسازید. شما ارتباط مداوم و روزانه خود را با همکارانتان از دست می‌دهید و به همین دلیل هم برخی فرصتهای شبکه‌سازی را از دست می‌دهید.

بنابراین به جای اینکه در غار تنهایی و انزوای خود بمانید باید روابط خود را گسترده کنید. در این مقاله پیشنهاداتی برای اشخاصی می‌دهم که دورکار هسند تا هنگام دورکاری هم بتوانید شبکه‌سازی کنید:

  • به گروه‌های مرتبط با زمینه شغلیتان در لینکدین بپیوندید. (شبکه سازی آنلاین)

هنگامی که شما حساب کاربری خود در لینکداین را چک می‌کنید، یادتان باشد که در این شبکه اجتماعی کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید. دیدن این که چه کسی پروفایل شما را مشاهده کرده و یا خواندن مطالب و مقالات به اشتراک گذاشته کافی نیست. این پلتفرم پر است از گروه‌های متعدد در زمینه‌های مختلف کاری، در جاهای مختلف و با علایق شخصی گوناگون. شاید شما یک روزنامه نگار آزاد هستید که می خواهید با دیگران در این جامعه ارتباط برقرار کنید. علاقه مند به سخنرانی‌های TED هستید؟ گروه‌هایی برای کسانی که دوست دارند در مورد سخنرانی‌های مورد علاقه خود در TED با یکدیگر صحبت کنند، وجود دارد. شاید شما یک نویسنده در شیراز هستید. ممکن است یک گروه برای افرادی که در آن حرفه در همان شهر مشغول هستند وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  هنر برقراری ارتباط با هرکسی در هرجایی

برای پیوستن به هر یک از این گروه‌ها درخواست دهید، و سپس تلاش کنید که در بحث‌های آنها شرکت کنید. اعضای گروه احتمالا به طور هفتگی به تبادل افکار و ایده‌هایشان می‌پردازند و قطعا از شما هم استقبال می‌کنند. حتی ممکن است یکی از اعضای گروه شما، یک فرصت شغلی مناسب را به اشتراک بگذارد و یا از یک رویداد شبکه‌سازی که در نزدیکی شما برگزار می‌شود اطلاع داشته باشد. حتی ممکن است کسی را پیدا کنید که با شما به یک دانشگاه رفته است! صحبت از همه اینها می‌تواند باب آشنایی را برای ارتباطات بیشتر باز کند.

این موضوع در مورد تلگرام و گروه های تلگرامی نیز صدق می کند. امروزه بیش از ۴۰ میلیون ایرانی در تلگرام حضور دارند. از این فرصت استفاده کنید و شبکه سازی کنید. کاری کنید که دیگران شما را بشناسند.

  • با هم‌کلاسی‌ها و هم دانشگاهی‌های سابق خود در ارتباط بمانید.

فقط به این دلیل که شما فارغ التحصیل شده‌اید و دوران تحصیل خود را گذرانده‌اید به این معنا نیست که دیگر دانشگاه و مدرسه بخشی از زندگی شما نیست. این مدرسه همیشه به عنوان بخشی از هویت شما تا زمانی که خودتان بخواهید باقی می‌ماند و فرصت مشارکت و فعالیت‌های مختلف  برای فارغ التحصیلان بی‌شمار است. برای برقراری این ارتباط به غیر از پیوستن به گروه‌های لینکداین ، می‌توانید در وب سایت مدرسه  یا دانشگاه خود ثبت نام کنید تا از رویدادها و دورهمی‌های فارغ التحصیلان مطلع شوید. در این مراسم‌ها و گردهمایی‌ها این فرصت بوجود می‌آید که  به محیط دانشگاه خود بازگردید و دیگر فارغ التحصیلان و برخی مسئولین دانشگاه را ملاقات کنید. هر یک از این افراد می توانند برای شبکه‌سازی مناسب باشند. در واقع این نقاط اشتراکی که دارید برای آغاز یک گفتگو و ارتباط بسیار خوب است. این تعامل برقرار شده بسیار قوی است و شما حتی ممکن است در طول این مسیر چند دوست خوب پیدا کنید. که با اینکه دورکار هستید می تواند برای شبکه سازی شما مفید باشد.

  • تلاش کنید تا با همکاران خود ملاقات داشته باشید.

بسته به اندازه شرکت شما، ممکن است برخی از همکاران دیگر نیز باشند که در وضعیت مشابه شما هستند. بسیاری از کسانی که دورکاری می‌کنند با همکاران خود از طریق ابزارهایی مانند اسکایپ، Slack، GoToMeeting، و سایر ابزارهای چت و کنفرانس آنلاین ارتباط دارند و همکاری می‌کنند. این‌ها روش‌های خوبی برای ارتباطات روزانه هستند، اما این بدان معنا نیست که شما نباید یا نمی‌توانید هر از گاهی همکارانتان را حضوری ملاقات کنید و شبکه سازی انجام دهید. بنابراین اگر بعضی از همکارانتان در شهر شما سکونت دارند با آنها یک قرار ملاقات بگذارید یا اگر قصد سفر به شهری را دارید که دیگر همکاران شما در آنجا ساکن هستند، می‌توانید با آنها ناهاری بخورید و گپ بزنید. از اینکه باید کمی بیشتر تلاش کنید تا این افراد را ببینید ناراحت و خسته نشوید احتمالا آنها از این کار شما هیجان زده می شوند، و از شما می خواهند که این کار را دوباره انجام دهید. حتی کوتاه ترین قرار ملاقات‌ها هم می تواند سرآغاز یک ارتباط طولانی و شبکه سازی موفق باشند.

  • در رویدادهای شبکه‌سازی و انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط با شغلتان شرکت کنید.

یک جستجوی سریع گوگل معمولا می‌تواند افرادی که به دنبال شبکه‌سازی هستند را به سوی رویدادهای محلی هدایت کند. در اکثر شهرهای بزرگ، شبکه‌هایی متشکل از افراد جوانی که در کار خود حرفه‌ای هستند وجود دارد. به یکی از این گروه‌ها بپیوندید و قرار ملاقات‌های آنها را چک کنید؛ برخی ممکن است گروههای صرفا اجتماعی باشند، بعضی ممکن است برای شبکه‌سازی در یک حوزه کاری خاص باشند و برخی هم برای فعالیتهای داوطلبانه تشکیل شده‌اند. همه اینها راه‌های آسانی هستند برای خروج از خانه، انجام کاری شاد و سرگرم‌کننده و ملاقات با افرادی که به معنای واقعی کلمه به دنبال شبکه‌سازی و دیدار با دیگران هستند. این راه‌ها برای همه افراد دردسترس و امکان‌پذیر است، بنابراین شما ممکن است ترکیبی از متخصصان دورکار یا کسانی که در دفتر کار می‌کنند را پیدا کنید. شاید حتی همراه کسانی که مانند شما دورکاری می کنند تصمیم بگیرید همدیگر را در جایی خارج از این رویدادها ملاقات کنید! اما کجا؟

  • از فضاهای کار اشتراکی برای دورکاری استفاده کنید.

بخاطر داشته باشید دورکاری به این معنی نیست که همیشه مجبور هستید فقط از خانه کار کنید و خود را در خانه حبس کنید. امروزه در بسیاری از شهرهای دنیا فضاهای کار اشتراکی وجود دارد که در واقع ساختمانها یا اماکنی هستند که برای کار در دسترس همه هستند. در واقع این فضاها مجهز به میزهای کار، پرینتر، قهوه‌ساز و امکانات اینچنینی هستند که ساعتی  در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا کارهای خود را انجام دهند. شما می‌توانید برای روزها یا ساعاتی خاص در ازای یک مبلغ معین شده از این فضاها استفاده کنید.بنابراین دستتان باز است که چقدر برای داشتن یک دفتر کار هزینه کنید. می‌توانید قرارهای ملاقات و جلسات کاری خود را نیز در این فضاها برگزار کنید.

  • وقت خود را صرف امور داوطلبانه کنید و شبکه سازی کنید.

پس از اینکه فعالیتهای حرفه‌ای و شغلی خود را تمام و کمال انجام دادید وقت این می‌رسد که کمی هم به آغوش جامعه خود بازگردید. شما یک عکاس هستید، چرا برای یک پناهگاه حیوانات عکس نمی‌دهید؟ اگر شما یک نویسنده آزاد هستید، چرا در مورد دغدغه‌ها و علایق و آنچه که تخصص دارید داوطلبانه چیزی نمی‌نویسید؟ زمانی که کار داوطلبانه انجام‌ می‌دهید تصور هم نمی‌کنید که ممکن است در زندگی چه کسانی تاثیرگذار باشید. هر آنچه که شما در جهان انجام دهید، به خودتان بازمی‌گردد. در همین فعالیتهای داوطلبانه علاوه بر حال خوشی که پیدا می‌کنید با افرادی آشنا می‌شوید که برای شبکه سازی بسیار مناسبند.

بیشتر بخوانید:  شبکه سازی موفق-نکاتی مهم

بنابراین با استفاده از این روش‌ها، همان فرصتهایی برای شبکه سازی نصیبتان می‌شود که افرادی که هر روز در محل کارشان حضور دارند از آنها بهره می‌برند. در این جمع‌ها کسانی را ملاقات می‌کنید و به ایده‌هایی در کنار یکدیگر می‌رسید که حتی تصورش هم سخت است.

مطالب مرتبط:

منبع:

  1. time.com
  2. www.virtualvocations.com
1 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...