بیزینس کارت (کارت ویزیت) چیست؟

بیزینس کارت(کارت ویزیت) روشی سنتی برای ارائه اطلاعات تماس به دیگر افراد و مشتریان در کسب و کار است. با اینکه در عصر  دیجیتال هستیم اما باز هم رد و بدل بیزینس کارت (کارت ویزیت) نیز رشد می کند. در کشورهایی مانند چین و ژاپن تبادل بیزینس کارت (کارت ویزیت) به صورت بک مراسم برگزار می شود و قوانین مخصوص به خود را دارد.

بیزینس کارت (کارت ویزیت) معمولا در ابعاد مستطیلی با نسبت ۲ به ۳ طراحی و ساخته می شود. البته کارت های خلاقانه زیادی وجود دارد که در ابعاد مختلف و با مواد مختلفی مانند چوب، پلاستیک و … ساخته می شوند.

معمولا روی بیزینس کارت (کارت ویزیت) اطلاعات شخصی و یا کسب و کار به همراه اطلاعات تماس قرار میگیرند و در پشت آن پیشنهاد میکنم از لوگو و شعار کسب و کارتان برای برندسازی(برندینگ) به جای زبان های دیگر استفاده کنید.

بیزینس کارت (کارت ویزیت) ها به دلایل و روش های مختلفی رد و بدل می شوند؛ ممکن است متصل به فاکتور باشند و یا پشت آن ها جمله «از خرید شما متشکریم» نوشته شده باشد و یا حتی از آن ها برای تبلیغ و معرفی محصول و شرکت خاصی استفاده شود.

اما موضوعی که ما بیشتر بر روی آن متمرکز هستیم رد و بدل بیزینس کارت (کارت ویزیت) به صورت فرد به فرد است که ابزاری مهم برای شبکه سازی و در ذیل یک گفت و گو اتفاق می افتد. اتیکت (آداب معاشرت) در شبکه سازی حکم می کند که وقتی کارت را از طرف مقابل دریافت کردیم آن را بررسی کنیم و حتی نظری هم در مورد آن بدهیم؛ این رفتار که بعد از گرفتن بیزینس کارت (کارت ویزیت) بدون توجه آن را داخل جیبمان قرار دهیم بی احترامی است و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

چرا باید از بیزینس کارت (کارت ویزیت) استفاده کنیم؟

ممکن است این سوال را بپرسید که چرا در عصر دیجیتال که حتی کودکان هم به ابزارهای دیجیتال دسترسی دارند، ما همچنان به بیزنیس کارت (کارت ویزیت) احتیاج داریم؟

آیا این روش قدیمی نشده و از مد نیافتاده است؟

خب، به نظر خیلی از مدیران این طور نیست. در ادامه با هفت دلیل به شما می‌گویم که چرا اگر صاحب کسب و کاری هستید بهتر است همیشه بیزینس کارت (کارت ویزیت) چاپ شده خود را برای شبکه سازی به همراه داشته باشید.

 • سرعت بالا

اگرچه امروزه ابزارهای دیجیتال مانند گوشی‌های هوشمند همه جا پیدا می‌شوند اما هنوز هم دادن اطلاعات تماستان به شخصی دیگر بوسیله یک بیزینس کارت (کارت ویزیت) چاپ شده، سریعتر و راحتتر است. می‌توانید اطلاعات موردنظرتان را برای هرکسی ایمیل کنید اما این مساله مستلزم گرفتن آدرس ایمیل طرف مقابل و ارسال ایمیل در یک وقت مناسب است. از طریق گرفتن شماره تلفن همراه دیگران و یا امکاناتی مانند بلوتوث هم این کار امکان‌پذیر است اما تمامی این کارها وقت‌گیر است. بنابراین به نظر می‌رسد سریع‌ترین راه ممکن ارائه بیزینس کارت (کارت ویزیت) باشد.

 • در دسترس نبودن ابزار دیجیتال

برخی از مردم ابزار دیجیتال در اختیار ندارند. شاید در نظر اول این مساله کمی عجیب به نظر برسد اما واقعیت همین است که هنوز هم تعداد زیادی از افراد هستند که میانه خوبی با این ابزار ندارند و یا حداقل همیشه آن را همراه خود به همه جا نمی‌برند. پس اگر میخواهید چیزی به این افراد بفروشید بهتر است بیزینس کارت (کارت ویزیت) خود را همراه داشته باشید.

 • همیشه در دسترس بودن

بیزینس کارت (کارت ویزیت) ها همیشه و همه جا در دسترس شما هستند. هیچ زمانی پیش نمی‌آید که به دلیل نداشتن آنتن یا قطعی اینترنت به آنها دسترسی نداشته باشید. حتی در جاهایی مثل بیمارستان یا هواپیما که مجبورید ابزار دیجیتال خود را خاموش کنید براحتی می‌توانید بیزینس کارت (کارت ویزیت) خود را به هرکس که می‌خواهید بدهید.

 • اعتبار بخشی و برندینگ

بیزینس کارت (کارت ویزیت) به کسب و کار شما اعتبار می‌دهد. مردم می‌خواهند با کسی وارد معامله شوند که بتوانند به او اعتماد کنند. زمانی که افراد مختلف برای نخستین بار با کسب و کاری برخورد می‌کنند که اعتبار یا نام و نشان شناخته‌شده ای ندارد، قضاوتشان از روی آنچه در ظاهر می‌بینند شکل می‌گیرد. داشتن یک بیزینس کارت (کارت ویزیت) با ظاهری شکیل و مناسب در برخورد اول روی این قضاوت اثر مثبتی می‌گذارد.

 • تبلیغات

بیزینس کارت (کارت ویزیت) فرصت خوبی برای تبلیغ و ترویج کسب و کار شماست. به محض اینکه بیزینس کارت خود را به کسی ارائه می‌دهید در واقع کارتان را تبلیغ می‌کنید و امیدوارید که آن فرد برای خرید خدمت یا محصولتان به زودی با شما تماس بگیرد. بنابراین بهتر است از این فرصت استفاده کنید و این کارت را طوری طراحی کنید که اطلاعات کامل‌تری از حوزه فعالیت و تخصص شما را ارائه دهد و در ذهن مشتری شما هم به خوبی باقی بماند.

 • تشریفات

بیزینس کارت (کارت ویزیت) ها در برخی شرایط و فرهنگ‌ها برای بستن قرارداد و یا توافق در مورد مسائل کاری ضروری هستند. در بسیاری از کشورها رد و بدل کردن بیزینس کارت‌ها مقدمه ایجاد روابط تجاری است و در واقع جزو تشریفات این کار محسوب می‌شود. به عنوان مثال در هنگ کنگ اگر به شما بیزینس کارتی بدهند و شما در مقابل این کار را انجام ندهید به این معنی است که علاقه ای به ایجاد رابطه تجاری با طرف مقابل ندارید.

بیزینس‌کارت‌ها شبکه سازی را تسهیل می‌کنند. اگرچه امروزه بخش زیادی از شبکه‌سازی‌ها و ارتباط با افراد مختلف در فضای مجازی اتفاق می‌افتد اما ارتباطات چهره به چهره و رودررو هنوز هم نقش مهمی در شبکه سازی و شکل گیری ارتباطات تجاری ایفا می‌کنند که در این شرایط داشتن بیزنس کارت اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:  10 مهارت قدرتمند برای شبکه سازی در کسب وکار

چگونه بیزینس کارت (کارت ویزیت) تاثیرگذاری داشته باشیم

حالا که اهمیت داشتن بیزینس کارت (کارت ویزیت) به خوبی برایتان روشن شد بهتر است بگوییم که بیزینس کارت فقط یک کارت مقوایی ساده کوچک با اطلاعاتی مثل نام و شماره تماس و آدرس ایمیل شما نیست. در واقع هزاران راه برای فرمت و طراحی کارامدتر و جذابتر این کارت‌ها وجود دارد. اگر این چند قاعده‌ و اصول را که در ادامه برایتان می‌گویم رعایت کنید مطمئن باشید که بیزینس کارت شما برندتان را حمایت کرده و برای رونق کسب و کارتان مفید خواهد بود.

 • فقط مهمترین و ضروری‌ترین اطلاعات را بر روی آن درج کنید.

کوچک کردن سایز فونت و ارائه اطلاعات جزئی‌تر و بیشتر بر روی بیزینس کارت (کارت ویزیت) ، راه حل خوب و وسوسه‌کننده‌ای به نظر می‌رسد. اما اگر بخواهید اطلاعات زیادی مثل نام، نام برند، سمت شغلی، شماره تلفن، آدرس ایمیل و وب‌سایت و پروفایلتان در همه شبکه های اجتماعی را در کارت درج کنید، عملا توجه گیرنده کارت را برای اطلاعات ضروری از دست می‌دهید و به عبارت خودمانی‌تر او را گیج می‌کنید. باید کاری کنید که او بتواند تا حدودی اطلاعات ضروری شما را بخاطر بسپارد.

 • از فونت‌های خوانا استفاده کنید.

فونت‌های فانتزی بامزه هستند اما استفاده از آنها جا و مکان مخصوص به خود را دارد و بیزینس کارت جای مناسبی برای آنها نیست. فونت‌های مورد استفاده در بیزینس کارت (کارت ویزیت) نباید خیلی کوچک، فانتزی و با ترکیب عجیب و نامتعارف باشند و باید به راحتی خوانده شوند. اگر دوست دارید میتوانید لوگوی مندرج در کارتتان را کمی فانتزی و جالب طراحی کنید اما متن را حتما ساده نگه دارید.

 • همه قسمتهای کارت را پر نکنید.

از آنجایی که با قیمت‌های خیلی مناسب می‌توانید کارت دوروی رنگی چاپ کنید ممکن است وسوسه شوید که همه قسمتهای کارت را با طرح و رنگ و نوشته پر کنید. اما بهتر است که بعضی فضاها را خالی یا سفید بگذارید تا در صورت لزوم گیرنده کارت بتواند نکته‌ای را برای به خاطر سپردن بر روی آن بنویسد.

 • بیزینس کارت خود را حرفه‌ای چاپ کنید.

پرینترهای خانگی گزینه مناسبی برای چاپ بیزینس کارت نیستند. ممکن است با این کار کمی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید اما بهتر است که طراحی و چاپ آنها را به متخصصان این کار بسپارید تا حس حرفه‌ای بودن را از طریق کارتتان منتقل کنید و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید.

 • طراحی بیزینس کارت (کارت ویزیت) را با توجه به نوع مخاطبان و مشتریانتان انجام دهید.

اگر مشغول انجام دو نوع کاری هستید که کاملا با هم متفاوت هستند مثلا هم گرافیست هستید هم آشپز، هرگز از یک بیزینس کارت برای هر دو شغلتان استفاده نکنید. تنها در صورتی این کار را انجام دهید که هر دو شغل شما مناسبات و شباهتهایی با یکدیگر داشته باشند، به طور مثال بازاریابی و برندسازی

 • طراحی‌های متفاوت و خلاقانه را با دقت به کار گیرید.

امروزه در طراحی بیزینس کارت‌ها نوآوریهای زیادی دیده می‌شود. سایزها و رنگهای نامتعارف، برشهای متفاوت، تبدیل شدن آنها به بروشورهای کوچک، طرح‌های برجسته همگی بسیار جذاب و زیبا هستند و توجه دیگران را به خود جلب می‌کنند اما هنگام به کارگیری آنها دقت کنید که حتما با نوع کسب و کار و برند شما ارتباط و همخوانی داشته باشند و به شکل گیری هویت برند شما کمک کنند.

 • دعوت به اقدام (Call to Action) را حتما در نظر بگیرید.

گرچه تاکید ما بر حفظ سادگی و تاثیرگذار بودن بیزینس کارتتان است اما میتوانید از آنها برای اقدام به عمل در تبلیغاتتان استفاده کنید و پیشنهادات خاصی را مانند یک تخفیف مناسب از این طریق به گیرنده کارت بدهید. یا حتی می‌توانید  یک نکته آموزشی مفید و کاربردی را در حوزه کاریتان از این طریق مطرح کنید. به این ترتیب می‌توانید بازخورد مثبتی از ارائه کارتتان به دیگران بگیرید و در خاطر آنها بهتر بمانید.

بیشتر بخوانید:  تفاوتی ساده بین رویاپردازان و افراد موفق - استیو جابز

در مقالات بعدی بیشتر در مورد ارتباط موثر و نحوه برقراری ارتباط با یکدیگر صحبت خواهیم کرد.

 

پیشنهاد میکنم از مقالات مرتبط در این زمینه نیز استفاده کنید:

شبکه سازی چیست؟

نکاتی مهم در شبکه سازی موفق

مزایای شبکه سازی

شبکه سازی انسانی-نبایدها و اشتباهات

منابعی که در این مقاله از آنها بهره برده ام:

 1. کتاب سیاه، نوشته جفری گیتومر
 2. کتاب شبکه سازی در کسب و کار، نوشته دکتر احمد روستا
 3. کتاب تاثیر نوشته رابرت بی سیالدینی
 4. کتاب آیین دوست یابی، دیل کارنگی
 5. thebalance.com
 6. www.entrepreneur.com
 7. www.hbr.org
6 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...